تحقیق در مورد آرکئوپتریکس

تحقیق در مورد آرکئوپتریکس

تحقیق در مورد آرکئوپتریکس

فرمت فایل : word  (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحه  : 2 صفحه 

 

 

 

آرکئوپتریکس، یا نیاپرنده (به انگلیسی: Archaeopteryx) به معنای بالدار قدیمی، دایناسوری گوشتخوار از دورهٔ ژوراسیک[۳] می‌باشد. این دایناسور از نیاکان پرندگان به شمار می‌رود.

آرکئوپتریکس از کلمه یونانی |ἀρχαῖος به معنی باستانی و کلمه یونانی |πτέρυξ به معنای بالدار گرفته شده و به معنای کهن‌بال است. این پرنده گاه با نام آلمانی Urvogel (نیا-پرنده) نیز نامیده می‌شود.

آرکئوپتریکس حدود ۱۵۰ تا ۱۵۵ میلیون سال قبل در دوران گذشته ژوراسیک زندگی می‌کرده در مجمع‌الجزایری در دریای گرمسیری کم‌عمق در جنوب آلمان زمانیکه اروپا خیلی نزدیک به استوا بوده‌است.

اندازه و شکل آرکئوپتریکس مثل زاغی اروپایی[۴] است که می‌توانسته تا ۵/. متر در طول رشد کند. با وجود اینکه آن‌ها اندازهٔ کوچک، بالهای وسیع و توانایی برای پرواز داشتند، آرکئوپتریکس نسبت به پرندگان امروزی اشتراکات بیشتری با دایناسورهای دَدپا [۵] کوچک داشتند بخصوص، ویژگی‌های بعدی را با دینونیکوسور[۶] (درومااوساروس[۷] و ترودونتیدس[۸] به اشتراک می‌گذارند آرواره‌ها با دندان‌های تیز، سه انگشت با چنگال‌ها، یک دم استخوانی بلند، انگشتان پای دوم (چنگال کشنده)، پرها و ویژگی‌های اسکلتی مختلف.

اولین نمونه کامل از آرکئوپتریکس در سال ۱۸۶۱ اعلام شد، پس از فقط ۲ سال چارلز داروین[۹] تحقیقاتش را روی گونه اصلی منتشر کرد و یک بخشی از مدرک کلیدی بحث در مورد تکامل[۱۰] شد. در طی سال‌ها، بیشتر از نه سنگواره از آرکئوپتریکس بدست آمده‌است